Strony

sobota, 22 czerwca 2013

Psowate

Psowate (po łacinie Canidae) są to gatunki z wielkiej rodziny drapieżnych ssaków lądowych spokrewnione z naszym psem domowym. To właśnie od nich pochodzi współczesny pies (niektórzy sądzą, że dokładnie od wilka, stąd duże podobieństwo między wilkiem, a wilczurem). Ssaki te istniały na Ziemi jeszcze wiele milionów lat temu. Zajmowały się polowaniem na mniejsze zwierzęta. Wiele ich rodzajów występuje na całym świecie aż do dzisiaj. Najbardziej znane psowate w Polsce to wilk szary i lis pospolity. Występuje u nas także jenot zwany szopem usuryjskim. Większość gatunków jest zagrożonych.

WILK SZARY






Jest największym zwierzęciem z rodziny psów. Zamieszkuje głównie lasy. W Polsce i także w wielu pozostałych krajach jest pod ochroną. To od niego pochodzi inna nazwa owczarka niemieckiego – wilczur (ze względu na podobieństwo i pochodzenie). Porusza się w tzw. watahach, czyli grupach liczących około 20 osobników. Sam gatunek wilka szarego posiada aż 26 podgatunków (przykładowo polarny, kanadyjski, leśny).

Inne gatunki wilków:
- wilk rudy
- wilk grzywiasty
-

LIS POSPOLITY



Inaczej lis rudy. Mniejszy od wilka, ma wydłużone ciało, mały, krótki pysk oraz spiczaste uszy. Posiada tzw. skarpetki, czyli białe końce łap. U nas żyje w lasach. Na innych kontynentach głównie w tundrze lub w rejonach pustynnych. Nie jest chroniony, ponieważ nie ma zagrożenia wyginięcia. Występuje bardzo licznie: na prawie całej Eurazji, większości Ameryki Północnej Australii, mało na terenie Afryki.

KOJOT





Żyje na prawie całym obszarze Ameryki Północnej. Żywi się przede wszystkim padliną i mniejszą zwierzyną, ale również owocami, szarańczą i bezkręgowcami. Ma szaro-rudawe umaszczenie i jest podobny do wilka.

SZAKAL ZŁOCISTY






Jest mniejszy od wilka, żywi się padliną, mniejszymi zwierzętami, a także roślinami. Szakal złocisty zamieszkuje górną części Afryki, Azję i Półwysep bałkański. Oprócz szakala złocistego występują trzy inne gatunki:

- szakal pręgowany
- szakal złocisty
- szakal czaprakowy
- szakal etiopski (zwany kaberu)

FENEK





Najmniejszy z rodziny psowatych, uznany jednocześnie za największego ssaka drapieżnego pustyni Sahary. Żywi się gryzoniami ptakami, a także owadami (szarańcze, chrząszcze). Prowadzi nocny tryb życia. Żyje w górnej części Afryki na pustyniach. W porównaniu do innych psowatych jest on łagodny i łatwo go oswoić.

LIKAON



Inaczej simir. Wyróżniają go duże, czarne okrągłe uszy ora czarny pysk. Odżywia się mięsem słabszych zwierząt (głównie antylop), na które poluje oraz owadami i ptakami. Występuje przede wszystkim w południowo-wschodnim obszarze Afryki, a także częściowo w innych jej rejonach, na obszarach pustynnych. Żyje w watahach.

DINGO





Występuje w Australii (poza Tasmanią i Wiktorią) oraz Nowej Gwinei. Żywi się małymi ssakami i gadami, a także poluje na kangury. Na pierwszy rzut oka wygląda identycznie, jak zwykły pies. Dingo były pierwotnie udomowione przez człowieka, jednak później zdziczały. Jest zagrożony wyginięciem.

JENOT



Zwany szopem usuryjskim, kunopsem. Ma puszyste futro z charakterystycznymi bokobrodami (odstające pasma bo bokach głowy), żyjący na terenach leśnych. Żywi się gryzoniami, jajami oraz mniejszymi zwierzętami takimi jak ślimaki, czy owady. Występuje w Azji i Europie, od niedawna w Polsce.

Pisane na podstawie
- wikipedia.org
- atlas-zwierzat.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz